Klocki i puzzle.

klocki.jpg

KLOCKI I PUZZLE – CZEMU WARTO SIĘ NIMI BAWIĆ?

 

Klocki i puzzle często nazywane są domową siłownią dla mózgu. To nie tylko wspaniała forma spędzenia wolnego czasu, która idealnie sprawdzi się zarówno w przypadku dwulatka, przedszkolaka czy starszego dziecka, to coś zdecydowanie więcej. A dokładniej?

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z UKŁADANIA KLOCKÓW I PUZZLI

Układanie klocków i puzzli to nie tylko wspaniała zabawa, ale także szereg korzyści z niej płynących. Dlaczego zatem warto się nimi bawić?  

NAUKA

Dzieci uczą się przez zabawę. Układanie puzzli czy budowanie z klocków wiąże się z dużym walorami edukacyjnymi. Ten rodzaj zabawy wspiera rozwój dziecka, w przeciwieństwie do grających tabletów, telefonów czy mrugających obrazów na ekranie telewizora. Pierwszy kontakt malucha z mediami elektrycznymi nie powinien mieć miejsca wcześniej niż przed 18. miesiącem życia, a wtedy i tak może być jedynie bardzo sporadyczny. Puzzle są świetnym źródłem wiedzy – maluchy uczą się rozpoznawania owoców, warzyw, czy zwierząt, przedszkolaki dowiadują się więcej na temat przyrody, a starsze dzieci uczą się geografii czy alfabetu.

WYOBRAŹNIA PRZESTRZENNA

Dopasowywanie elementów, budowanie z klocków rozwija wyobraźnię przestrzenną dziecka. Choć dla starszych dzieci oczywiste jest, że należy połączyć ze sobą połówki pomarańczy by otrzymać cały owoc, to maluchy muszą się tego dopiero nauczyć. A najszybciej nauczą się właśnie przez zabawę.

SPRAWNOŚĆ MANUALNA

Chwytanie drobnych elementów, podnoszenie, łączenie ich ze sobą, czy dopasowywanie jest doskonałym treningiem motoryki małej czyli umiejętności precyzyjnego operowania dłońmi. Maluszek chwytając klocki różnej wielkości i o różnych kształtach ćwiczy sprawność palców i dłoni.  Na tym jednak nie koniec. By dopasować element układanki czy połączyć ze sobą klocki dziecko musi nauczyć się koordynacji oko-ręka. Maluch trenuje przekładanie klocka z dłoni do dłoni i ćwiczy chwytanie. Układanie klocków czy puzzli jest idealnym ćwiczeniem rozwijającym sprawność rączek, którą należy trenować od pierwszych miesięcy życia.

 

PAMIĘĆ

Układanie puzzli, nawet tych podstawowych składających się z dwóch czy trzech elementów, jest doskonałym treningiem dla pamięci. Maluszek musi najpierw dokładnie przyjrzeć się układance i przeanalizować, który element do której układanki pasuje. To nie tylko doskonałe ćwiczenie na myślenie, ale także trening na koncentrację i pamięć wzrokową. Puzzle to doskonała forma spędzenia czasu zarówno dla dwulatka, przedszkolaka czy starszego dziecka.

 

SKUPIENIE

By zbudować z klocków nawet najprostszą wieżę, czy ułożyć puzzle składające się z 4 elementów dziecko musi się skupić i skoncentrować.  Co więcej, zabawy te uczą cierpliwości, spostrzegawczości i wytrwałości. Puzzle, układanki i klocki uspokajają, relaksują, dlatego też nazywane są zabawami na wyciszenie, które idealnie sprawdzą się po intensywnym dniu w przedszkolu czy szkole, a także wtedy gdy zbliża się pora snu.

SATYSFAKCJA I PEWNOŚĆ SIEBIE

Zaskakujące? Ułożenie puzzli czy zbudowanie zamku z klocków dodaje dzieciom pewności siebie. Maluchy po ukończeniu drugiego roku życia chcą być jak najbardziej samodzielne i nieustannie sprawdzają, czy samym uda im się coś zrobić. Zawsze kiedy dziecko  poradzi sobie z układanką czy klockami poczuje ogromną satysfakcję. Pozwólmy im być z siebie dumnymi!

PUZZLE I KLOCKI - OD KIEDY?

Pierwsze próby połączenia ze sobą klocków czy puzzli warto podjąć już z 18 miesięcznym dzieckiem. Maluch z całą pewnością w pierwszej kolejności będzie oglądał kartoniki, wkładał puzzle czy klocki do buzi i dopasowywał według uznania. Pozwólmy mu na to, pozwólmy mu poznawać świat. Bardzo ważne jest by bawić się razem z dzieckiem – układanie, budowanie to nie tylko miła forma wspólnego spędzenia czasu, to także rozwój malucha.

JAKIE PUZZLE I KLOCKI WYBRAĆ?

Puzzle, klocki, układanki to zabawki idealne dla każdego wieku. Na rynku dostępna jest niewyobrażalna ilość puzzli i klocków, które dedykowane są dla różnych przedziałów wiekowych od 0+ do 99+. Maluchy uwielbiają duże puzzle piankowe czy gumowe klocki. Przedszkolaki zachwycają się puzzlami drewnianymi, sensorycznymi, czy kolorowymi papierowymi. Puzzle przestrzenne to jedna z nowości dostępnych na rynku, z kolei magnetyczne idealnie sprawdzą się podczas podróży. Różne kształty, kolory i formy sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Podobnie w przypadku klocków – drewniane, gumowe, plastikowe. Najprostsze zestawy składają się z kilki elementów, a w składzie tych dla starszych dzieci znajdziemy ich tysiące.

Kupując puzzle czy klocki, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci,  należy zadbać by były bezpieczne, a dokładniej warto zwrócić uwagę na ich skład. Maluchy wszystko wkładają do buzi, dlatego zabawki im dedukowane powinny być wykonane z materiałów poddanych kontroli jakości, posiadających certyfikaty jakości.

Powrót na początek strony