Korzyści płynące z układania klocków i puzzli

Budowanie dobrego klimatu z rodzicami

Układanie klocków i puzzli to nie tylko wspaniała zabawa, ale także szereg korzyści z niej płynących. Dlaczego zatem warto się nimi bawić?

Nauka

Dzieci uczą się przez zabawę. Układanie puzzli czy budowanie z klocków wiąże się z dużymi walorami edukacyjnymi. Ten rodzaj zabawy wspiera rozwój dziecka. Puzzle są świetnym źródłem wiedzy – maluchy uczą się rozpoznawania owoców, warzyw, czy zwierząt, przedszkolaki dowiadują się więcej na temat przyrody, a starsze dzieci uczą się geografii czy alfabetu.

 Wyobraźnia przestrzenna

Dopasowywanie elementów, budowanie z klocków rozwija wyobraźnię przestrzenną dziecka.

 Sprawność manualna

Chwytanie drobnych elementów, podnoszenie, łączenie ich ze sobą, czy dopasowywanie jest doskonałym treningiem motoryki małej. Dziecko chwytając klocki różnej wielkości i o różnych kształtach ćwiczy sprawność palców i dłoni, trenuje przekładanie klocka z dłoni do dłoni i ćwiczy chwytanie.

 Pamięć

Układanie puzzli, nawet tych podstawowych składających się z dwóch czy trzech elementów, jest doskonałym treningiem dla pamięci. Dziecko musi najpierw dokładnie przyjrzeć się układance i przeanalizować, który element do której układanki pasuje. To nie tylko doskonałe ćwiczenie na myślenie, ale także trening na koncentrację i pamięć wzrokową.

Skupienie

By zbudować z klocków nawet najprostszą wieżę, czy ułożyć puzzle składające się z 4 elementów dziecko musi się skupić i skoncentrować.  Co więcej, zabawy te uczą cierpliwości, spostrzegawczości i wytrwałości. Puzzle, układanki i klocki uspokajają, relaksują, dlatego też nazywane są zabawami na wyciszenie.

 Satysfakcja i pewność siebie

Ułożenie puzzli czy zbudowanie zamku z klocków dodaje dzieciom pewności siebie. Zawsze kiedy dziecko  poradzi sobie z układanką czy klockami poczuje ogromną satysfakcję. Pozwólmy im być z siebie dumnymi!

Powrót na początek strony